Naujienos

Užsilaikę šalti orai Europoje įšaldė aukštas dujų kainas

[:lt]Besilaikant šalčiams Europoje su vasario 51-ąja sveikinasi ne tik pavasario išsiilgę feisbuko rezidentai, bet ir gamtinių dujų kainos pagrindinėse Europos biržose primena niekaip nesibaigiantį vasarį.

 

Remiantis SGD tiekimo ir prekybos bendrovės LITGAS, priklausančios „Lietuvos energijos“ įmonių grupei, surinktais duomenimis, gamtinių dujų kainos Didžiosios Britanijos NBP, Nyderlandų TTF bei Vokietijos „Gaspool“ biržose balandžio mėnesio kainos siekia 18,5-19,5 eurų už megavatvalandę (Eur/MWh) ribą. Tai yra bent ketvirtadaliu daugiau nei prieš metus, kai jos svyravo 15-16 Eur/MWh ribose.

 

„Žinoma, kainos neprilygsta toms, kurios buvo vasario pabaigoje – kovo pradžioje, kai Europoje siaučiant šalčio pabaisai iš Rytų, gamtinių dujų paklausa buvo išaugusi iki rekordinio per 6 metus lygio, biržose kainos svyravo 40 Eur/MWh, o, Didžiajai Britanijai įspėjus apie dujų trūkumą sistemoje, šoktelėjo virš 70-80 Eur/MWh žymos“, – teigė LITGAS analitikė Viktorija Ditmonaitė.

 

Anot jos, tai, kad besibaigiant kovui, kainos išsilaiko žiemos lygyje lėmė užsitęsę šalti orai, dėl jų išaugusi dujų paklausa šilumos ir elektros energijos gamyboje, ištuštėjusios dujų saugyklos, aukštesnės naftos kainos bei momentinių SGD krovinių trūkumas Atlante šių metų pirmąjį ketvirtį.

 

LITGAS turimais duomenimis, šiuo metu Belgijos, Prancūzijos, Vokietijos, Nyderlandų ir Didžiosios Britanijos saugyklose yra saugoma apie 63 TWh gamtinių dujų, o tai yra beveik dvigubai mažiau nei tuo pačiu metu praėjusiais metais (119 TWh). Tai yra žemiausias lygis nuo 2013 metų.

 

Kaip teigė LITGAS analitikė, kai kurių šalių – Belgijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos saugyklos balandžio 1 dieną, kai įprastai prasideda jų užpildymo dujomis sezonas, pasitiks virtualiai tuščios.

 

Viena vertus, bendras gamtinių dujų saugyklų užpildymas pernai spalio 1 dieną, jau prasidedant jų išėmimo sezonui, buvo 10 proc. punktų mažesnis (79 proc.) nei užpernai tuo pačiu metu (89 proc.).

 

Kita vertus, jų išėmimas itin paspartėjo nuo vasario vidurio. Kaip rodo LITGAS analizė, per kiek daugiau nei mėnesį nuo vasario 16 iki kovo 22 dienos buvo išimta 2-5 kartus daugiau dujų nei per tą patį laikotarpį 2017 metais. Vokietijoje buvo išimta 53 TWh (2017 metais  – 10,6 TWh) Prancūzijoje – 24 TWh (2017 m. – 10,5 TWh), Nyderlanduose – 27 TWh (2017 m. – 9,6 TWh).

 

Todėl kainų kreivė, kuri pavasarėjant įprastai slysta žemyn, pasuko aukštyn ir kainos dabar yra 0,5-1 Eur/MWh didesnės nei buvo vasario viduryje.

 

„Šioje situacijoje SGD rinka turėjo mažai ką pasiūlyti, nes laisvi momentiniai SGD kroviniai žiemą plaukė į Aziją, kur už dujas buvo mokama kur kas daugiau nei Europoje – skirtumas, palyginus su Europos biržų kainomis, sausio-vasario mėnesiais siekė iki 10 Eur/MWh“, – komentavo LITGAS analitikė V. Ditmonaitė.

 

Ir nors kainos Azijoje paskutiniu metu priartėjo prie europinių, nes tipiškai pavasario metu SGD paklausa Azijoje slopsta, o Atlante – didėja, SGD tiekėjai nesuspėjo taip operatyviai sureaguoti į kainų pokyčius dėl logistikos ypatumų: tiekimo sutarimai buvo sudaryti iš anksto, o tuščius dujovežius susigrąžinti iš Azijos į Atlantą, užpildyti ir siųsti į Europą – užtrunka.

 

Krovinių perpirkimas ir nukreipimas į Europą problemos irgi nesprendžia, nes brangiau nei biržos kainomis įsigytos SGD rinkos kainų lygiui mažinančio efekto beveik neturi.

 

Šių metų pirmojo pusmečio aukštesnes kainas lemia ne tik padidėjusi momentinių SGD krovinių paklausa (ypač Kinijoje ir Indijoje), bet ir ženkliai išaugusios žaliavinės naftos kainos, su kuriomis vis dar susieta didelė dalis SGD kainų Azijoje. 2017 metų pirmąjį pusmetį „Brent“ buvo prekiaujama 50-55 dolerių už barelį ribose, šiemet 60-70 dolerių už barelį.

 

SGD gamyba naujose, praėjusių metų pabaigoje pradėjusiose veikti SGD linijose Australijoje, JAV, Rusijoje ir Kamerūne dar nepasiekė tokio lygio, kad turėtų žymesnį poveikį kainoms. Didesnio SGD srauto iš jų ir efekto tikimasi šių metų antroje pusėje.

 

„Todėl situacija su dujų pasiūla ir atsargomis bei baimės dėl šaltesnės pirmosios balandžio pusės, tikėtina, bent artimiausių savaičių laikotarpio kainas biržose palaikys ties 17-19 Eur/MWh riba“, – pažymėjo LITGAS analitikė.[:]