Naujienos

SGD perteklius rinkoje spaudžia Europos gamtinių dujų kainas žemyn

Azijos trumpalaikių sandorių rinkos (SPOT) suskystintų gamtinių dujų (SGD) kainų indeksai pirmą kartą per pastaruosius trejus metus krito žemiau Europos TTF indekso ribos. Europa neabejotinai buvo prioritetinė rinka SGD prekybininkams iš JAV, Rusijos bei Afrikos terminalų, o dėl didelės jų konkurencijos kovo mėnesį Europoje tęsėsi SGD kainų kritimo ralis, rodo „Lietuvos energijos tiekimo“ (LET) surinkti duomenys.

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 m. balandžio mėnesio ateities dujų sandoriams vidutiniškai siekė apie 15,8 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) arba 2,4 Eur/MWh mažiau nei ateities sandorių kainos kovo mėnesiui (18,2 Eur/MWh), o palyginti su tuo pačiu metu pernai Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 15 proc.

Azijos SPOT SGD indeksas nuo šių metų pradžios atpigo daugiau nei 50 proc. – nuo 27,0 Eur/MWh iki 13,1 Eur/MWh birželio mėnesio tiekimui. Tai lėmė ne tik šilta žiema dėl Azijoje pasireiškusio „El Nino“ klimato reiškinio, bet ir sparčiai didėjusi SGD pasiūla iš naujų JAV, Rusijos bei Australijos SGD skystinimo terminalų.

Tuo metu SGD poreikis regione traukėsi – Kinija šiemet lėtina SGD importo augimo apsukas, o Japonijos SGD poreikį mažina didėjanti branduolinės energijos gamyba.

Europa – pelningesnė oazė

Dar labiau sumenkus Azijos SPOT gamtinių dujų kainų indeksui, Europa neabejotinai buvo prioritetinė rinka SGD prekybininkams iš JAV, Rusijos bei Afrikos terminalų. Beje, Vokietijos GASPOOL dujų kainų indeksas balandžio ateities sandoriams buvo net 40 euro centų didesnis (16,2 Eur/MWh) nei Nyderlandų TTF kainų indeksas.

2019 m. kovą į Europos SGD terminalus buvo importuota daugiau nei 6 mln. tonų SGD, arba dvigubai daugiau nei pernai kovo mėnesį. Europos terminalai buvo stipriai naudojami visą pirmąjį ketvirtį šiemet – išdujinimo srautai 151 proc. viršijo 2018 m. pirmojo ketvirčio apimtis.

„Ypač daug krovinių Europos krantus pasiekė iš JAV ir Rusijos SGD skystinimo terminalų, kurie nerado  pelningesnių „namų“ įprastame Azijos regione.  Vien Nyderlandų „Gate“ terminalą nuo pernai spalio mėnesio iš JAV pasiekė 44 SGD kroviniai – 39 kroviniais daugiau nei tuo pačiu periodu pernai“, – sako „Lietuvos energijos tiekimo“ SGD didmeninės prekybos vadovė Viktorija Ditmonaitė.

Perteklius naudingas Baltijos regionui

Šiais metais bus pradėtas SGD skystinimas JAV terminaluose „Freeport“, „Cameron“, „Elba Island“, apsukas didina Australijos terminalai „Ichthys“, „Wheatstone“ bei „Prelude“, tad SGD pertekliaus rinkoje tikimasi visais 2019 metais.

Ir nors SGD paklausa laikosi taip pat istoriškai aukščiausiame lygyje, tačiau ji nespėja vystytis taip greitai kaip  pasiūla. SGD pertekliaus įtaka pasaulinei gamtinių dujų rinkai didžiulė – tai ne tik 30-40 proc. mažina kainas palyginti su 2018 m., bet ir skatina naujų SGD importo rinkų atsivėrimą Vokietijoje, Kroatijoje, Airijoje, Pietryčių Azijoje bei kitose šalyse.

„Didesnė SGD pasiūla Atlante naudinga ir Baltijos jūros regiono SGD rinkoms, kurios tiesiogiai priklausomos nuo Europos didmeninių kainų indeksų (TTF, GASPOOL). Dėl didesnės tiekėjų konkurencijos šie kainų indeksai mažėjo. Didesnė pasiūla augina paklausą Skandinavijos ir Baltijos šalių rinkose, o tai skatina spartesnį šių mažos apimties SGD rinkų vystymąsi“, – komentuoja V. Ditmonaitė.

Optimistiški vasaros lūkesčiai

Puspilniai Europos SGD terminalai, didesni vamzdinių dujų srautai nei pernai bei nešalta žiema lėmė reikšmingai didelio gamtinių dujų pertekliaus susidarymą Europos požeminėse saugyklose. Balandžio 1 d., oficialiai pasibaigus žiemos sezonui, Europos dujų rinkose požeminių saugyklų užpildymas siekė 442 TWh, arba 2,3 karto daugiau nei pernai balandžio 1 d.

Toks perteklius skatina didesnį SGD vartojimą Europos elektros gamyboje – anglis keičiant į dujas. Nuo šių metų pradžios Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų rinkose elektros gamybos iš dujų kaštai buvo apie 2,8 Eur/MWh mažesni, nei anglimis kūrenamų  jėgainių. Panaši situacija buvo 2007 m., kai SGD kainavo ženkliai pigiau nei anglys.

Vis dėlto „Goldman Sachs“ analitikai tikina, kad didesnis dujų vartojimas elektros gamyboje dujų pertekliaus Europoje šią vasarą reikšmingai nesumažins ir tai atsispindi Europos dujų biržų kainose.  Šiuo metu Nyderlandų TTF trečiojo ketvirčio kainų indeksas biržose siekia apie 14,1 Eur/MWh, arba 37 proc. pigiau nei pernai 2018 metų III ketvirtį (22,5 Eur/MWh).