(Lietuviškai) Pradedama SGD terminalo eksploatacija

Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo Klaipėdoje projektas įgyvendintas laiku, o kainavo – pigiau, nei planuota, skelbiama Energetikos ministerijos pranešime spaudai. Šiandien, gruodžio 3 d., skelbiama oficiali SGD terminalo veiklos pradžia.

Projekto įgyvendinimo pradžioje Lietuvos Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį ne vėliau kaip 2014 m. gruodžio 3-iąją Lietuva turėjo įgyvendinti Europos Sąjungos reglamentą dėl dujų tiekimo saugumo užtikrinimo - diversifikuoti dujų tiekimo šaltinius.

 

„Tai, kad toks didelis sudėtingas projektas kaip SGD terminalas įgyvendintas sklandžiai ir laiku, tik dar kartą patvirtina, kad Lietuva turi kompetencijos įgyvendinti šalies ir regiono energetinę nepriklausomybę didinančius projektus“, - kalbėjo SGD terminale šiandien apsilankęs energetikos ministras Rokas Masiulis.

 

SGD terminalo projektas buvo įgyvendintas netgi keliomis dienomis anksčiau, o jo kaina – mažesnė, nei planuota iš pradžių. Įrengiant SGD terminalą, jo infrastruktūrą ir jungtį pavyko sutaupyti apie 100 mln. Lt.

 

„Šiuo metu visa terminalo sistema veikia tinkamai, į gamtinių dujų sistemą perduota jau apie 20 mln. kubinių metrų dujų. Gruodį planuojama, jog atvyks pilnas komercinis krovinys ir pradėsime nuolatinį dujų tiekimą į gamtinių dujų sistemą. Šiuo metu svarbiausia tinkamai pasiruošti 2015 metų pradžiai, kai prasidės komercinė veikla, ir kad užtikrintume sklandžią terminalo operacijų veiklą“, - sakė Mantas Bartuška, AB „Klaipėdos nafta“, kuriai valstybė patikėjo realizuoti SGD terminalo projektą, generalinis direktorius.

 

AB „Klaipėdos nafta“ vadovas padėkojo Ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui, energetikos ministrui Rokui Masiuliui, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai, institucijoms, kurios prisidėjo, kad SGD terminalo projektas būtų įgyvendintas greitai ir sėkmingai, SGD terminalo projekto įgyvendinimo komandai bei žiniasklaidos atstovams, kurie padėjo skaidriai viešinti projekto įgyvendinimą.

 

Artimiausiuose SGD terminalo planuose – tiekti dujas į Lietuvos perdavimo sistemą, perkrauti jas į mažesnius laivus, gabenančius dujas. O po poros metų turėtų būti įkurtas SGD paskirstymo centras, kuris pasiūlys dujų vartotojams ne tik jūroje, bet ir sausumoje.

 

„Lietuvoje formuojasi SGD kompetencijų centras. Mūsų žmonių ir įmonių patirtis gali būti panaudota ne tik energetinei nepriklausomybei užtikrinti, bet ir naujoms paslaugoms teikti. Suskystintosios dujos gali būti tiekiamos kaip kuras tiek laivams, tiek sausumos transportui – matome, kad rinkoje yra tokių paslaugų poreikis. Be to, automobiliniais dujovežiais suskystintosios dujos gali būti nugabentos į tokius miestus, kurių nepasiekia dujų vamzdynas, ir ten naudojamos šildymui“, - apie ateities perspektyvas kalbėjo energetikos ministras R. Masiulis.

 

Tokios papildomos paslaugos prisidės prie aplinkos tausojimo (bus naudojamas aplinką mažiau teršiantis kuras), be to, mažins SGD terminalo išlaikymo kaštus.

 

AB „Klaipėdos nafta“ planuoja SGD paskirstymo stotį pastatyti iki 2016 m. pabaigos. Šiuo metu projektas yra planavimo stadijos.

 

SGD laivas-saugykla „Independence“ į Klaipėdos uostą įplaukė spalio 27 d., o nuo lapkričio 15 d. pradėti tiekti pirmieji dujų kiekiai į gamtinių dujų perdavimo sistemą. Tokiu būdu Lietuva pirmoji iš Baltijos šalių užsitikrino alternatyvų dujų tiekimo šaltinį. Tačiau ši alternatyva sukurta ne tik sau, bet ir regionui.

 

Kartu su terminalo įrengimu vyksta svarbūs pokyčiai ir visoje Lietuvos bei regiono dujų rinkoje. Dar šių metų viduryje maždaug penktadaliu sumažėjo dujų kaina buitiniams vartotojams. Visai neseniai Lietuvos rinkoje per biržą dujų įsigijo vartotojas Estijoje.

 

„Nuo gruodžio pradžios pradėjome dujas transportuoti Estijos kryptimi, iki Lietuvos ir Latvijos sienos. Šis faktas kartu su terminalo komercinio eksploatavimo pradžia yra reikšmingas žingsnis regioninės integracijos bei vieningos Baltijos šalių dujų rinkos įkūrimo link“, – sakė Saulius Bilys, Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriaus AB „Amber Grid“ generalinis direktorius.

 

Šaltinis: Energetikos ministerija