Naujienos

Mažesnes sąskaitas už elektros energiją lemia truputis žinių ir, rodos, nereikšmingi įpročiai

Kartais gavę sąskaitą už elektros energijos suvartojimą galime likti nemaloniai nustebę. Kiekvieną kartą pasižadame sau, kad nuo šiandien taupysime, tačiau pažadai pasimiršta, o sąskaitos lieka tokios pačios. „Lietuvos energijos“ įmonių grupės darbuotojai dalijasi patarimais, kaip paprasti kasdieniai šeimos įpročiai gali sumažinti elektros energijos suvartojimą.

„Pagrindinis tikslas net nėra sutaupyti – tiesiog mokomės būti atsakingi ir sąmoningi. Kai įprantame tokio požiūrio laikytis smulkmenose, laikomės ir gyvenime“ – teigia Nadežda Kulik, kurios šeimoje sąmoningumo mokoma jau mažų dienų.

Reda Kazlauskienė, „Lietuvos energijos“ grupės paslaugų centro vyresnioji sistemų administratorė, pasakoja, kad jos šeimoje atsakingas elektros energijos vartojimas yra gyvenimo būdas ir susideda iš paprastų veiksmų, kurie net nereikalauja pastangų.

,,Apskritai efektyvus elektros energijos vartojimas priklauso nuo, rodos, nežymių kasdienių įpročių, kuriuos lengva išsiugdyti, jei tik racionaliai mąstai. Pavyzdžiui, maistą ant elektrinės kaitlentės gaminu įjungusi mažą kaitrą. Juk sriuba neturi burbuliuoti per kraštus. Ar kaitra bus maža, ar pati didžiausia – vanduo verda pasiekęs 100 laipsnių temperatūrą ir nėra prasmės jį kaitinti stipriau. Jeigu ruošiu pagrindinį mėsos ar žuvies patiekalą orkaitėje, tai prie jo „prisiglaudžia“ ir garnyras, daržovės. Taip susitaupo ne tik elektros energija, bet ir mano laikas“, – sako R. Kazlauskienė.

Nadežda Kulik, bendrovės „Lietuvos energijos gamyba“ Administravimo ir turto valdymo skyriaus projektų vadovė, pasakoja, kad visa šeima rytais mėgsta išgerti arbatos, tačiau visi šeimos nariai keliasi skirtingu metu ir, kad kiekvienas atskirai nekaitintų virdulio, šeima naudoja termosą.

„Gavome jį dovanų per Kalėdas. Pirmas atsikėlęs šeimos narys užkaičia vandenį ir įpila į termosą, o atsikėlusieji vėliau tiesiog pasidaro savo mėgstamą arbatą naudodamiesi termosu. Taip prisidedame prie sąmoningo išteklių vartojimo, kartu ir dovana pasidžiaugiame. Pagrindinis tikslas net nėra sutaupyti – tiesiog mokomės būti atsakingi ir sąmoningi. Kai įprantame tokio požiūrio laikytis smulkmenose, laikomės ir gyvenime“, – įsitikinusi N. Kulik.

Naudingos žinios

Energetikos specialistės pastebi, kad laikytis atsakingo ir taupaus elektros energijos vartojimo principų žmonėms dažnai trukdo žinių stoka. Pavyzdžiui, kad tinkamai neišvalyta kaitlentė ar orkaitė gali padidinti išeikvojamos energijos kiekį maždaug 8 procentais. Gaminant maistą puoduose ir keptuvėse išgaubtais dugnais, energijos išeikvojimas padidėja 40-60 procentų. Skalbyklė daugiausia elektros energijos sunaudoja šildydama vandenį, todėl labai karštame vandenyje geriau skalbti tik labai purvinus drabužius.

Bene daugiausia elektros energijos namuose sunaudoja šaldytuvas ir iš pirmo žvilgsnio jo apetito sumažinti neįmanoma, tačiau viena svarbiausių taisyklių – šaldytuvo nestatyti greta šildančių įrenginių ar ten, kur jį galėtų pasiekti tiesioginiai saulės spinduliai. Mat daugiausiai elektros energijos šaldytuvas sunaudoja pastoviam šalčiui palaikyti. Pavyzdžiui, vien dėl per ilgai laikomų atidarytų arba nesandarių durelių,  kaip ir dėl įdedamo šilto maisto, šaldytuvui tenka daugiau dirbti, kad atkurtų vėsią temperatūrą, todėl elektros energijos sąnaudos gali padidėti apie 30 procentų.

,,Norint, kad šaldytuvas sunaudotų mažiau elektros, reikia kartą ar dukart per metus atitirpinti šaldiklį – aš tai darau vasaros pabaigoje. Po atitirpinimo ne tik sumažėja elektros sąnaudos, bet ir šviežios rudens gėrybės šaldiklyje neprisigeria senų kvapų”, – pataria R.  Kazlauskienė.

Vyriški sprendimai

Anot Dariaus Montvilos, „Lietuvos energijos tiekimo“ generalinio direktoriaus, efektyvus elektros energijos taupymo būdas – automatinis šviesos reguliavimas su judesio davikliais.

„Prieškambaryje įrengiau „judesio daviklį“ nukreiptą į įėjimo duris ir sureguliavau jį taip, kad, užėjus pro lauko duris, šviesa įsijungia automatiškai ir išsijungia, jeigu prieškambaryje niekas nejuda 3 minutes. Tai labai patogu sugrįžtant namo, kai rankose nešuliai, o palikus namus, šviesa niekada neliks neišjungta dėl skubėjimo ar išsiblaškymo,   – pasakoja D. Montvila. – Tokią automatinę šviesos reguliavimo sistemą įrengiau ir laiptinėje bei garaže. Tik sureguliavau, kad garaže šviesa degtų ilgiau, nes kartais reikia kažką padaryti mažai judant.“

Visuma – reikšminga

Šiuolaikiniuose namuose elektros energijos prietaisų yra daug, ir jeigu kiekvienas atskirai nenaudoja daug elektros energijos, tai visi drauge jie lemia jau reikšmingą sąnaudų dalį. Pasak energetikos specialistų, iki 15 proc. namų ūkiuose suvartojamos elektros energijos tenka apšvietimui. O štai budėjimo režimu veikiantys prietaisai – kurie įjungti į kištukinį lizdą, nors tuo metu nėra naudojami – per valandą gali sunaudoti nuo 0,7 iki 5,6 W elektros energijos. Anot specialistų, pakanka trupučio žinių apie prietaisus, kuriuos naudojame, bei sąmoningumo, kad įgytume teisingus įpročius, kurie pasitarnauja ir  mūsų gerovei, ir visuomenei.