(Lietuviškai) LITGAS prognozuoja kitų metų SGD kainą Lietuvoje

Gamtinių dujų tiekimo ir prekybos įmonė LITGAS, priklausanti energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“, prognozuoja, jog 2015 metais į Lietuvą importuojamų suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) kaina bus mažesnė nei už importuojamas dujas buvo mokėta 2013 metais. Šiuo metu LITGAS yra pateikęs pasiūlymą Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) taikyti pastovią vidutinę SGD kainą visus 2015 metus.

 

Remiantis istorinėmis Jungtinės Karalystės gamtinių dujų biržos „National Balancing Point“ (NBP) kainomis, 2015 metų ateities sandorių kainų vidurkiais, prognozuojama, kad SGD kainos SGD terminale Klaipėdoje per devynis 2015 metų mėnesius atskirais mėnesiais gali svyruoti apytiksliai nuo 950 iki 1250 litų už tūkstantį kubinių metrų. Į tai nėra įskaičiuoti papildomi galimi technologiniai kaštai ir einamosios LITGAS sąnaudos, kurios bus tvirtinamos VKEKK.

 

Paskirtojo tiekėjo funkcijas atliekanti LITGAS SGD pirks iš Norvegijos „Statoil“, su kuria šių metų rugpjūtį buvo pasirašyta 5 metų trukmės sutartis, užtikrinant SGD terminalo Klaipėdoje veiklai būtinojo kiekio – 540 mln. kub. metrų (apie 950 tūkst. kub. m. SGD) tiekimą. Būtinąjį kiekį teisės aktais yra įpareigoti nupirkti valstybės reguliuojami energijos gamintojai. Ši prievolė netaikoma nereguliuojamiems ir buitiniams vartotojams.

 

„Norėdami užkirsti kelią spekuliacijomis ir gandams, taip pat gavę sutikimą iš „Statoil“ nusprendėme pateikti kitų metų SGD kainų prognozes. Šios prognozės yra pagrįstos matematiniais skaičiavimais, faktinės kainos priklausys nuo NBP indekso, su kuriuo yra susietos mūsų perkamų SGD kainos, vertės svyravimo, – teigė UAB LITGAS generalinis direktorius Dominykas Tučkus. – Šiuo metu teikiame prognozes 2015 metų 9 mėnesiams, kadangi SGD kainas 2015-2016 metų žiemos sezonui prognozuoti dar labai anksti“.

Prognozuojamos importo kainos terminale

  

Gamtinių dujų biržose vyrauja pakankamai žymūs sezoniniai kainų svyravimai ir kainos žiemą bei vasarą skiriasi reikšmingai. Didžiausias šįmet užfiksuotas NBP indekso vertės pokytis siekė apie 46 proc. – toks buvo skirtumas tarp didžiausių, sausio ir mažiausių – rugpjūčio mėnesių sandorių kainų.

 NBP indekso svyravimas

„Suprasdami energijos gamintojų poreikius ir siekdami suteikti geresnes galimybes prognozuoti bei planuoti savo finansinius srautus, pristatėme idėją VKEKK visus metus taikyti vienodą importuojamų SGD kainą. Preliminariais skaičiavimais ši kaina galėtų siekti apie 1100 litų už tūkstantį kubinių metrų. Ją apskaičiavome išnagrinėję istorinių ir ateities sandorių kainų duomenis, įvertinę turimas įvairių finansavimo bei garantijų galimybes bei prisiimdami šiek tiek daugiau rizikos“, – sakė D. Tučkus.

 

2014 metų vasarį Energetikos ministerija įmonę LITGAS patvirtino paskirtuoju tiekėju, kuris nuo 2015 metų turės tiekti SGD terminalui minimalųjį būtinąjį gamtinių dujų kiekį – 540 mln. kubinių metrų. Toks kiekis yra reikalingas užtikrinti nepertraukiamą SGD terminalo veiklą.

 

Nepertraukiamu režimu veikiantis SGD terminalas taps alternatyvių gamtinių dujų importo šaltiniu, atvers prieigą prie pasaulinės SGD rinkos ir sudarys galimybes rinktis tiekėjus.

 

LITGAS planuoja tapti konkurencingu žaidėju regiono gamtinių dujų ir SGD tiekimo komercinėje rinkoje, atsižvelgusi į paklausą ketina užsiimti bunkeriavimo – SGD, kaip kuro laivams, tiekimo veikla.

 

Šaltinis: UAB LITGAS