Naujienos

Keičiama SGD terminalo būtinojo kiekio įsigijimo tvarka

[:lt]Informuojame, jog siekiant skatinti konkurenciją gamtinių dujų rinkoje ir didinti jos likvidumą, Energetikos ministerijos iniciatyva yra keičiama suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo būtinojo kiekio įsigijimo tvarka.

 

Energetikos ministerija siūlo liberalizuoti gamtinių dujų tiekimo tvarką, panaikinant prievolę reguliuojamiems energijos gamintojams pirkti gamtines dujas iš paskirtojo tiekėjo. Patobulinus SGD terminalo būtinojo kiekio realizavimo modelį, numatant šio kiekio realizavimą rinkos sąlygomis, būtų padidinta konkurencija gamtinių dujų rinkoje ir jos likvidumas.

 

Kartu siūloma išnaudoti geriausius rinkos instrumentus, nustatant, kad reguliuojami energijos gamintojai, kurie per metus suvartoja 50 GWh gamtinių dujų ar daugiau, ne mažiau kaip 50 proc. reikalingo metinio gamtinių dujų kiekio įsigytų konkurencinėmis sąlygomis gamtinių dujų biržoje „GET Baltic“.

 

Naujas SGD terminalo būtinojo kiekio realizavimo modelis paskatintų aktyvesnę prekybą gamtinių dujų biržoje ir palengvintų naujų tiekėjų atėjimą  į rinką.

 

Tikimasi, kad atsiradus didesnei tiekėjų konkurencijai biržoje, gamtinių dujų kainos galutiniams vartotojams mažėtų.

 

Paskirtajam tiekėjui ir toliau išliktų prievolė užtikrinti būtinąją SGD terminalo veiklą, importuojant per SGD terminalą šiai veiklai reikalingą SGD kiekį.

 

Paskirtojo tiekimo veikla skirta užtikrinti gamtinių dujų tiekimo saugumą – SGD terminale nuolat yra būtinasis gamtinių dujų kiekis, kurį galima bet kada dujinti, o terminalas yra nuolat pasiruošęs priimti papildomus krovinius. Neužtikrinus paskirtojo tiekimo SGD terminalas veiktų su pertrūkiais dėl regiono rinkos specifikos – Lietuvos ir Baltijos šalių gamtinių dujų rinka yra nedidelė, o vartojimas – kintantis.

 

Energetikos ministerijos parengta naujoji tvarka nustatyta tvarka derinama su Europos Komisija.

 

Seimui pritarus teisės aktų pakeitimams, jie įsigaliotų nuo 2019 m.

 

Energetikos ministerija pateikė viešosioms konsultacijoms susijusius Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimų projektus. Su jais galite susipažinti čia:

[:]