Naujienos

Kainų komisija nesuderino 2015-2016 m. dujų kainodaros verslo klientams

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija priėmė sprendimą nesuderinti „Lietuvos dujų tiekimo“ 2015-2016 m. gamtinių dujų kainodaros tvarkos nebuitiniams vartotojams. Toks VKEKK sprendimas reiškia, kad „Lietuvos dujų tiekimui“

kol kas apribojamos galimybės verslo klientams nuo 2015 m. taikyti papildomą nuolaidą, kuri iš dujų tiekėjo „Gazprom“ buvo gauta už 2013-2014 m. pradžioje įsigytas dujas. Visa taikytina nuolaida per 2015-2016 m. sudarytų 281 mln. litų.

Šalies Vyriausybė 2014 spalio 20 d. nutarimu nustatė, jog minėta nuolaida turi būti pritaikyta verslo klientams, nuolaidos taikymo tvarką suderinus su VKEKK. Tačiau komisija savo sprendimu pasisakė, jog pritaria tvarkos tikslui - nuolaidos taikymui, bet pačios tvarkos nesuderino.

„Lietuvos dujų tiekimas“ tokį komisijos sprendimą laiko nesuprantamu. Komisija nepateikė konkrečių pastabų, į kurias atsižvelgus bendrovė turėtų galimybę įgyvendinti Vyriausybės nutarimą. Toks komisijos sprendimas kol kas apriboja galimybę pritaikyti papildomą apie 20 proc. dydžio nuolaidą verslo klientams.

„Daugiau kaip 6500 šalies įmonių tai turėtų būti liūdna žinia, nes atsirado rizika, kad jos nuo kitų metų sausio gali negauti papildomos nuolaidos, o nežinodamos būsimų gamtinių dujų kainų kol kas tiksliai negalės planuoti savo kitų metų veiklos sąnaudų“, - sakė bendrovės „Lietuvos dujų tiekimas“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas.

Savo išvadose dėl „Lietuvos dujų tiekimo“ 2015-2016 m. kainodaros tvarkos verslo klientams komisija reiškia abejonę, ar „Lietuvos dujų tiekimas“, kaip nauja įmonė, turi didelę įtaką gamtinių dujų tiekimo rinkoje. Šia abejone remdamasi komisija nusprendė, jog neprivalo suderinti „Lietuvos dujų tiekimo“ kainodaros tvarkos.

„Komisijai yra žinoma, kad “Lietuvos dujų tiekimas” nuo lapkričio perėmė visą gamtinių dujų tiekimo veiklą iš “Lietuvos dujų” ir tiekia dujas daugiau kaip 550 tūkst. gyventojų ir verslo klientų. Taip pat pati komisija dar vasarą derino bendrovės „Lietuvos dujos“ skirstymo ir tiekimo veiklų atskyrimo planus, o priėmus Vyriausybės nutarimą taip pat nepasisakė, jog turi abejonių dėl nutarimo įgyvendinimo“, - teigė M. Mikalajūnas.

„Komisija organizavo viešą kainodaros tvarkos derinimą, o paskui priėmė sprendimą jos nesuderinti. Apgailestaujame, kad teisiniai ir formalūs niuansai sutrukdė priimti vartotojams naudingą sprendimą“, - sakė „Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius.

Komisijai pateikta bendrovės 2015-2016 m. kainodaros verslo klientams tvarka parengta vadovaujantis Vyriausybės nutarimu. Juo Vyriausybė nustatė aiškų ir skaidrų būdą, kaip iš „Gazprom“ išsiderėta kainos nuolaida turi būti panaudota per ateinančius dvejus metus.

Vyriausybės nutarime taip pat nustatyta, jog nauja įmonės kainodaros tvarka verslo klientams turi būti suderinta su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija, tačiau to padaryti nepavyko.

“Lietuvos dujų tiekimas“ siekia, kad įmonės kainodara nekeltų abejonių, o laikydamiesi teisės aktų privalome suderinti tvarką su komisija. Bendrovė ir toliau ieškos galimybių, kaip turimos dujų kainos nuolaidos naudą pritaikyti vartotojams“, - sakė M. Mikalajūnas.

Bendrovės vadovas pabrėžė, kad įmonės siūloma kainodara yra priimtina didžiajai daliai verslo klientų. Analogiška tvarka papildoma dujų kainos nuolaida nuo šių metų liepos buvo pritaikyta šalies gyventojams.

„Įmonė vertino visas gamtinių dujų importo kainos nuolaidos panaudojimo galimybes ir būdus kainodaroje. Manome, kad siūlomas nuolaidos taikymo modelis yra tinkamiausias derinant skirtingų klientų ir jų grupių interesus bei lūkesčius. Jis užtikrintų labai palankias dujų kainas verslo klientams mažiausiai dvejus ateinančius metus. Taigi jis buvo kurtas, visų pirma, atsižvelgiant ir į ilgalaikius šalies ūkio raidos ir Lietuvos gyventojų interesus“, - kalbėjo M. Mikalajūnas.