Naujienos

Europos gamtinių dujų rinkose birželį sumažėjo įtampa ir kainos

[:lt]Birželį Europos gamtinių dujų rinkose stojo vasariškos nuotaikos. Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekimo ir prekybos bendrovės LITGAS, priklausančios „Lietuvos energijos“ grupei, duomenimis, nuo pat pavasario pradžios užkilusios kainos šiek tiek nuslūgo, pagerėjo situacija gamtinių dujų saugyklose. Tačiau kainų lygis vis tiek gerokai viršija praėjusių metų, o suskystintosios gamtinės dujos (SGD) – dar brangesnės. Visa tai – dėl ribotos gavybos, išaugusių naftos kainų ir SGD paklausos Azijoje.

 

Birželio pradžia Europoje pasižymėjo maždaug 6 proc. gamtinių dujų kainų smuktelėjimu – nuo vidutiniškai 23 eurų už megavatvalandę iki 21,7 Eur/MWh.

 

„Sąlyginė ramybė rinkose įsivyrauja, nes sumažėjo gamtinių dujų vartojimas. Be to, pagrindinėse Europos gamtinių dujų saugyklose sparčiai auga atsargos. Balandžio 1 dieną, kai oficialiai baigėsi dujų išėmimo iš saugyklų sezonas, jų atsargos – 48 TWh buvo net 60 proc. mažesnės nei prieš metus. Dabar atsargos Vokietijos, Belgijos, Nyderlandų, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės saugyklose siekia 200 TWh, o skirtumas nuo praėjusių metų yra susitraukęs iki 17 proc. ir tai leidžia šiek tiek atsikvėpti“, – teigė LITGAS SGD didmeninės prekybos skyriaus vadovė Viktorija Ditmonaitė.

 

Kainų lygis aukštesnis nei pernai

Atšilus orams ir sumažėjus nerimui dėl gamtinių dujų atsargų saugyklose, birželį gamtinių dujų paklausa Europoje sumažėjo. Pasak LITGAS SGD didmeninės prekybos skyriaus vadovės, situaciją gelbsti ir tai, kad Pietų Europos šalyse šįmet nėra pernykščių problemų su hidroenergijos resursais, kurie pasitelkiami gaminti elektrą – šiltuoju metu auga elektros poreikiai kondicionavimui.

 

„Tikėtina, kad dujų pasiūlą šią vasarą didins Norvegijos bei Rusijos dujų tiekėjai Europoje, nes šių metų vasaros ateities sandorių kainos yra 3 Eur/MWh didesnės nei kitų metų vasaros. Savo ruožtu, tai turėtų padėti spausti šiųmetines kainas žemyn“, – pridūrė V. Ditmonaitė.

 

„Tačiau tikėtis kainų kritimo iki praėjusių metų lygio – maždaug 15 – 16 Eur/MWh – neverta. Tai lemia iš esmės pakitusi situacija rinkoje: saugyklų užpildymo lygis, kur kas aukštesnės energijos žaliavų kainos, mažėjanti vietinė gamtinių dujų gavyba Europoje. Šių metų sausio-gegužės mėnesiais didžiausiame kontinentinės Europos Groningeno dujų telkinyje buvo išgauta beveik 2,1 mlrd. kub. metrų mažiau dujų (14,4 mln. kub. metrų per dieną mažiau) nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Mažesnė dujų gavyba prognozuojama ir šią vasarą“, – teigė LITGAS SGD didmeninės prekybos skyriaus vadovė.

 

SGD Europoje sunku konkuruoti

LITGAS stebimi rodikliai rodo, kad Europoje šią vasarą SGD su dujotiekiu tiekiamomis dujomis bus sudėtinga konkuruoti: šiuo metu Azijoje SGD momentinių krovinių kainos pakilo į aukščiausią vasaros lygį nuo 2014 metų – jų kaina siekia apie 32 Eur/MWh ir tai yra praėjusios žiemos kainų lygis.

 

Viena iš to priežasčių – išaugęs SGD poreikis Kinijoje, Pietų Korėjoje, Artimuosiuose Rytuose bei Indijoje, kur gamtinių dujų paklausa yra padidėjusi elektros gamybos sektoriuje (dėl didesnių oro kondicionavimo poreikių) bei siekio užsipildyti saugyklas.

 

Kita – trumpalaikės SGD pasiūlos problemos JAV Sabine Pass terminale, Nigerijoje bei Australijos Gorgon skystinimo gamyklose gegužės mėnesį.

 

Toks laikinas paklausos-pasiūlos disbalansas lėmė stiprų SGD kainų kilimą, ypač Azijos regione, kuriame momentinių SGD krovinių paklausa yra didžiausia.

 

Šiuo metu Europos ir Azijos SGD kainų skirtumas siekia apie 10 Eur/MWh, kas reiškia, jog Europos SGD prekybininkai sieks daugiau SGD perkrauti į Aziją, o ne išdujinti ir patiekti į Europos dujų sistemas.[:]