Naujienos

Augantis JAV SGD eksportas užtikrins konkurenciją Lietuvos rinkoje

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) energetikos bendrovių suinteresuotumas eksportuoti suskystintas gamtines dujas (SGD) į Baltijos jūros regioną ir Lietuvą toliau auga. Ši SGD tiekimo alternatyva užtikrina, kad Lietuva turės galimybę rinktis geriausios kainos pasiūlymą pasaulinėje dujų rinkoje.

Šią savaitę „Lietuvos energijos tiekimo“ (LET) generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas, kartu su energetikos ministro delegacija lankėsi JAV, kur susitiko su vienais didžiausių SGD eksportuotojų Naujajame žemyne. LET vadovas susitiko su tokių energetikos bendrovių kaip „Cheniere“, „Total“, „FreePort LNG“, „Sempra“ „Commonwealth Projects“ atstovais.

„JAV sparčiai daugėja dujų skystinimo pajėgumų, tad per artimiausius dvejus metus Jungtinių Valstijų svarba SGD eksporto rinkoje tik didės. Tai lemia palankesnes sąlygas tartis su JAV energetikos bendrovėmis dėl dujų tiekimo į Lietuvą. Šios savaitės susitikimai parodė, kad amerikiečiai domisi mūsų regionu, o mus domina visos tiekimo alternatyvos ir galimybė įsigyti SGD globalioje rinkoje konkurencinga kaina“, - teigia LET vadovas M. Mikalajūnas.

Pasak jo, JAV bendroves domina ir tai, kad Lietuva yra sujungta dujų perdavimo infrastruktūra su Latvija ir Estija, taip sudarydama vieningą rinką. Be to, pradėjus veikti dujų jungčiai su Lenkija GIPL, regionas SGD eksportuotojams pasidarys dar įdomesnis.

JAV išliks viena svarbiausių SGD rinkos žaidėjų ir artimiausiais metais daugiau nei du kartus padidins dujų eksporto pajėgumus. Šiuo metu JAV, kartu su testuojamomis terminalų linijomis, veikia 32,2 mln. tonų nominalių metinių SGD skystinimo pajėgumų. Iki 2021 metų pastarieji pajėgumai turėtų padidėti iki 72 mln. tonų SGD (apie 98-100 mlrd. kub. m. įprastų dujų).

Praėjusiais metais „Lietuvos energijos tiekimas“ (tuometinis „Lietuvos dujų tiekimas“) iš JAV importavo du suskystintųjų dujų krovinius ir pagal JAV SGD importo apimtis užėmė 3 vietą Europoje po Ispanijos ir Portugalijos. Pirmasis JAV išgautų gamtinių dujų krovinys Baltijos jūros krantus pasiekė 2017 m. rugpjūtį, „Lietuvos energijos tiekimui“ jį įsigijus iš pirmąjį JAV SGD eksporto terminalą „Sabine Pass“ valdančios kompanijos „Cheniere“.

Šiuo metu „Lietuvos energijos“ įmonių grupei priklausančios gamtinių dujų tiekimo ir prekybos įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ ir LITGAS yra pasirašiusios 12 neįpareigojančių bendrųjų prekybos sutarčių su pasauliniais SGD tiekėjais, tiekiančiais apie pusę viso pasaulio SGD.