Efektyvus elektros vartojimas

Efektyvus elektros vartojimas padeda ne tik tausoti mus supančią aplinką, bet ir sumažina išlaidas, kurios skiriamos mokesčiams už elektros energiją. Tačiau dažnas iš mūsų nė nenutuokia, nuo ko pradėti.

Pateikiame itin daug pastangų nereikalaujančius ir buityje praversiančius patarimus, kurie užtikrins efektyvesnį elektros energijos vartojimą Jūsų buityje ir tuo pačiu padės sutaupyti.

Rinkitės efektyvesnes, energiją taupančias lemputes

Energiją taupančios lempos yra itin ekonomiškos – jos sunaudoja net 75 proc. mažiau elektros energijos nei įprastos kaitrinės lemputės. Tokios lemputės taip pat šviečia vidutiniškai 10 kartų ilgiau nei įprastos.

Išjunkite šviesas tuo metu nenaudojamose patalpose

Apšvietimą įjunkite tik ten, kur tuo metu esate.

Jei įmanoma, naudokite jungiklius su judesio jutikliu

Reaguodami į judesį ir į šviesą, šiuolaikiniai judesio jutikliai gali padėti žymiai sumažinti jūsų apšvietimo išlaidas.

Išnaudokite dienos šviesą

Baldus namuose ar biure išdėstykite taip, kad kaip galima labiau naudingai išnaudotumėte dienos šviesą. Nestatykite didelių augalų ar baldų greta lango, nes jie blokuos natūralią šviesą.

Nepalikite įrangos budėjimo režimu

Energijos prietaisus įjunkite tik tada, kai juos naudojate. Budėjimo režimu veikiantys prietaisai nuolat naudoja energiją, o išjungti juos iš lizdo užtrunka keliolika sekundžių.

Efektyvus kondicionierių naudojimas

Baldus išdėstykite taip, kad jie neužstotų kondicionierių, o kondicionierių sureguliuokite taip, kad pasiekęs tam tikrą temperatūrą, kondicionierius pats išsijungtų.

Naudokite ilgintuvus su jungikliais

Ilgintuvas sujungs skirtingus prietaisus į vieną elektros šaltinį ir juos bus galima išjungti vienu jungiklio paspaudimu neištraukus iš elektros lizdo.

Rinkitės prietaisus, turinčius aukštesnį energetinį efektyvumą

Įsigydami naujus ar pasenusius elektrinius prietaisus pakeisdami prietaisais, kurių energijos vartojimo efektyvumo klasė aukštesnė, galite elektros energiją naudoti žymiai efektyviau ir ekonomiškiau.

 Energijos vartojimo stebėjimas

Stebėkite kada, kaip ir kurie prietaisai suvartoja daugiausia energijos. Rinka jau yra sukūrusi nemažai tam skirtų įrankių (nuo energijos vartojimo stebėjimo sistemų iki paprastų mobiliųjų momentinio vartojimo programėlių), kurie gali padėti labai konkrečiai suprasti, kur reikalingas pokytis.

Buitiniai prietaisai:

Šaldytuvas

Nepirkite didesnio šaldytuvo nei Jums reikia – elektros energijos reikia ir tuščioms lentynos šaldyti. Šaldytuve pasirinkite optimalią temperatūrą - +3,5 pačiame šaldytuve ir -18 šaldiklyje. Atšildykite šaldiklį, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos.

Skalbyklė

Skalbkite tik prikrovę pilną skalbiamąją mašiną ir pasirinkę ekonominį skalbimo režimą – sunaudosite mažiau vandens ir elektros energijos jam pašildyti. Nustatykite mažiausią galimą vandens temperatūrą. Apie 90 proc. energijos, kurią naudoja skalbyklė, naudojama vandeniui pašildyti.

Virdulys

Vandeniui virinti naudokite elektrinį virdulį ir virkite tiek vandens, kiek reikia.

Viryklė

Jei naudojate elektros viryklę, įsigykite reikiamo skersmens plokščiadugnius puodus – kuo didesnis kaitvietės ir puodo lietimosi paviršius, tuo daugiau sutaupoma šilumos. Kaitlentę galite išjungti apie 15 min anksčiau, nei reikia patiekalo paruošimui. Jūsų maistas virs/keps nenaudodamas papildomos energijos.

Orkaitė

Neatidarinėkite orkaitės kol kepate. Kiekvienas durelių atidarymas kepimo temperatūrą sumažina vidutiniškai apie 14 laipsnių.

 

 Naudingos nuorodos:

Naudingi kontaktai:

Vartotojų asociacijos ir jų kontaktai 

Vartotojų teisių apsauga