Efektyvus dujų vartojimas

Efektyvus energijos vartojimas:
Kaip sutaupyti dujų ir pinigų?

Efektyvus patalpų šildymas padeda ne tik tausoti gamtos išteklius, bet ir sumažinti sąskaitas už dujų vartojimą. Tačiau turbūt retas žino, kad pagerinus prastą šiluminę varžą patalpose galima sutaupyti net iki 40% energijos, o nevėdinant patalpų kuro sąnaudos gali padidėti iki 30%.

Jūsų dėmesiui – atsakymai į svarbiausius klausimus, kaip sumažinti dujų vartojimą ir sutaupyti pinigų už šildymą.

Kokią įtaką sunaudojamų dujų kiekiui turi namo sandarumas?


Šildomo būsto sandarumas – labai svarbus veiksnys. Vien pagerinus prastą šiluminę atitvarų (sienų, stogo, grindų, langų) varžą iki vidutinės, galima sutaupyti iki 40 % energijos.

Kaip padidinti namo sandarumą?

Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kur didžiausi šilumos nuostoliai. Tam padės termonuotraukos.Pasirūpinkite kokybiškais ir sandariais langais. Pasak specialistų, būtent per juos išeina didžiausia dalis šilumos. Nepamirškite, kad stogas, sienos ir pamatai turi būti kokybiški.

Nusprendus šiltinti namo sienas, svarbu žinoti sandarinimo medžiagų savybes. Pavyzdžiui, apšiltinimui naudojant poliuretano putas, pakanka 15 cm jų sluoksnio. Kartais nusprendžiama šį sluoksnį padidinti iki 30 cm, tačiau tokiu atveju itin suprastėja patalpų ventiliacija. Dėl to būste gali atsirasti drėgmės, pelėsių, o šildant drėgnas patalpas kuro sąnaudos padidėja iki 30%.

Rekuperacinė vėdinimo sistema iš patalpų ištraukia panaudotą orą ir suteikia gaivaus lauko oro bei jį pašildo, naudojant išmetamo oro šilumą. Be to, tai ekonomiškas patalpų vėdinimo būdas.

Kaip išsirinkti efektyviausią dujų katilą?

Prieš įsigyjant katilą svarbu atsakyti į klausimą, ko iš jo reikia: šildymo funkcijos ar ir karšto vandens paruošimo. Pagal patalpų dydį ir karšto vandens poreikį apskaičiuojamas reikiamas katilo galingumas.

Dažnai suklystama įsigyjant per didelio galingumo katilą, kuris dirba tai įsijungdamas, tai išsijungdamas. Tokiu atveju kuro sąnaudos padidėja, o katilo eksploatavimo laikas sutrumpėja. Šiuolaikiniai katilai efektyviausiai dujas naudoja neišsijungdami visą šildymo sezoną neišsijungia – t.y. veikdami nors minimaliu režimu.

Kokios technologijos katilai padeda daugiausia sutaupyti dujų?

Tai kondensaciniai katilai, gerokai efektyvesni už savo pirmtakus. Kondensacinių katilų technologija, panaudojant išmetamųjų dujų šilumą, leidžia pasiekti net 111 % efektyvumą. Turėkite omenyje, kad kondensacija efektyviausiai veikia su žemos temperatūros šildymo sistemomis, t.y. grindiniu šildymu.

Daugiau informacijos apie katilus rasite čia.

Ar dujų sunaudojimui turi įtakos katilo bei visos šildymo sistemos priežiūra?

Tikrai taip. Kartą per metus reikėtų patikrinti katilo efektyvumo lygį. Jeigu katilas nėra tinkamai sureguliuotas, jo efektyvumas krenta, sunaudojama daugiau kuro. Profilaktinę apžiūrą patartina atlikti vasaros pabaigoje. Galėsite būti ramūs, jog be šildymo neliksite tada, kai labiausiai jo prireiks. Meistro paslaugos kainuoja, tačiau tai gali padėti sunaudoti mažiau dujų.

Koks ekonomiškiausias šilumos reguliavimo namuose būdas?

Yra trys katilų valdymo būdai. Pirmas – naudojant patalpų daviklius, antras – naudojant lauko daviklį ir trečias – naudojant lauko ir patalpų daviklius. Trečiasis būdas leidžia pasiekti didžiausią ekonomiją ir komfortą.

Kaip teisingai reguliuoti temperatūrą namuose ir sutaupyti dujų?

Reguliuoti temperatūrą padeda radiatoriai su termostatu. Jeigu nustatėte, kad patalpoje temperatūra siektų 20 laipsnių šilumos, tačiau už lango šviečia saulė, gaminate maistą ar užkūrėte židinį, termostatas prisuka šilumos padavimą į šildymo sistemą – tokiu būdu sunaudojama mažiau dujų.

Jei gyvenate didžiuliame name ir į kai kuriuos kambarius užsukate labai retai, galite nustatyti minimalią temperatūrą šilumai palaikyti. Tą patį galite daryti ir tais atvejais, kai išvykstate į ilgesnę kelionę.

Kita vertus, jei išvykstate trumpam – kelioms valandoms ar nakčiai, nerekomenduojama smarkiai sumažinti ar visiškai išjungti šildymo. Norint sušildyti atvėsusias patalpas ir pasiekti komfortišką temperatūrą sunaudojama gerokai daugiau energijos. Efektyviausiai šiluma taupoma, kai skirtumas yra ne didesnis nei 2°-3°.

Ar efektyvu vandens šildytuvą įšildyti iki 60 laipsnių?

Tam, kad vandenyje nesusikauptų bakterijos, pakanka 57 laipsnių šilumos. Nereikia kankinti vandens šildytuvo 60 laipsnių temperatūra. Jeigu namus paliekate ilgesniam laikui, išjunkite vandens šildytuvą, tai padės sutaupyti dujų.

Kaip sutaupyti sunaudojamų dujų neišleidžiant pinigų?

Vėdindami patalpas atidarykite keletą langų, kad susidarytų skersvėjis, tačiau nelaikykite jų ilgai pravertų. Geriau kambarius vėdinti stipriau, bet trumpiau.

Jei už lango šviečia saulė, neužtraukite užuolaidų. Įsileiskite saulės spindulius, ir kambario temperatūros stulpelis šoktels keliais laipsniais aukštyn.

Neuždenkite radiatorių baldais ar kitais dalykais – tai trukdo keliauti šilumai.

Eidami miegoti, sumažinkite oro temperatūrą miegamajame. Miegodami tikrai nejausite 2 laipsnių skirtumo, tačiau tai jums padės sutaupyti dujų.