D.U.K

Saulė Namams

D.U.K

Ar galima saulės jėgainę įsirengti ant žemės?

Saulės jėgainę galima įsirengti ir ant žemės, tačiau LET šiuo metu siūlo saulės jėgainių įrengimą tik ant pastatų stogų.

Koks saulės jėgainės atsipirkimo laikotarpis?

Saulės jėgainių atsiperkamumas priklauso nuo pasirinkto tarifų plano elektros energijos kainos, pasirinkto naudojimosi tinklais paslaugos („pasaugojimo“) mokėjimo būdo ir jo kainos, elektros energijos vartojimo įpročių bei kitų faktorių. Pavyzdžiui, su šiuo metu galiojančiomis kainomis, ir gaminimo metu iš karto suvartojant 30% elektros energijos, 3-10 kW galios jėgainė atsiperka per maždaug 10-12 metų, o po šio periodo ir toliau kuria naudą jos naudotojui. Gavus paramą, atsipirkimo laikotarpis gali mažėti trečdaliu.

 

Kokia garantija suteikiama saulės jėgainėms?

Visi mūsų siūlomi jėgainių komplektai turi 25 metų saulės modulių efektyvumo garantiją, užtikrinančią, jog šio termino pabaigoje saulės moduliai veiks ne mažesniu nei 80% efektyvumu.

„Standard“ saulės jėgainės komplekte saulės moduliams suteikiama 10 metų produkto garantija, o „Premium“ ir „Premium+“ jėgainių komplektuose saulės moduliams siūlome 15 metų produkto garantiją. „Standard” ir „Premium” komplektuose keitikliams taikoma 5 metų garantija, o „Premium+” keitikliams taikoma prailginta 10 metų garantija.

 

 

Kaip pasirinkti tinkamiausią elektrinės galią?

Renkantis saulės jėgainės galią svarbiausia įsivertinti Jūsų metinį elektros energijos suvartojimą – įsirengus per mažos galios saulės jėgainę Jums reikės mokėti įprastu tarifu už suvartotą, bet nepagamintą elektrą, o įsirengus per daug galingą jėgainę nesuvartosite visos pagamintos elektros energijos ir jėgainės atsipirkimo laikotarpis bus ilgesnis. Saulės jėgainės leistina naudoti galia negali būti didesnė nei Jūsų turimo elektros įvado leistinoji naudoti galia.

Paprastai 1 kW galios saulės elektrinė pagamina apie 1000 kWh energijos per metus. Tad jei suvartojate 10 000 kWh per metus, Jums reikėtų apie 10 kW galios saulės jėgainės. Montuojant ant stogo, 1 kW galios jėgainė užima preliminariai apie 6 kvadratinius metrus stogo paviršiaus.

 

Koks optimalus modulių pasvirimo kampas?

Optimalus saulės modulių pasvirimo kampas yra 30 - 40 laipsnių tarp modulio ir horizontalios plokštumos, tačiau nukrypimas nuo šio kampo žymių nuostolių nesukelia.

Kokius elektros energijos tarifų planus gali pasirinkti gaminantis vartotojas?

Privatus gaminantis klientas gali pasirinkti bet kurį iš siūlomų vienos laiko zonos elektros energijos tarifo planų: „Standartinis“, „Namai“ ir „Namai plius“ arba Vidutinės įtampos. Detaliau apie naudojimosi tinklais paslaugos („pasaugojimo“) atsiskaitymo būdus ir kainas, rasite čia.

Kas yra gaminantis vartotojas ir dvipusė apskaita?

Gaminantis vartotojas yra elektros energijos vartotojas, galintis ne tik vartoti elektros energiją iš ESO tinklų, bet ir pateikti ją į tinklą vėlesniam susigražinimui (pateikti „pasaugojimui“). Dvipusė apskaita skaičiuoja gaminančio vartotojo suvartotos iš tinklo ir pateiktos į tinklą elektros energijos kiekį. Atkreipiame dėmesį, kad pateikta į tinklą ir suvartota iš tinklo energija neparodo, kiek iš viso buvo suvartota ar pagaminta – ši sistema neskaičiuoja tos energijos dalies, kurią pasigaminote ir iš karto suvartojote savo name. Toks apskaitos laikotarpis trunka metus, nuo balandžio 1 iki kovo 31 d. – tai leidžia vartotojams vasarą pagamintą energijos perviršį naudoti ne tik vakare nusileidus saulei, bet ir žiemą, kai trumpos dienos metu pagamintos elektros neužtenka pilnai padengti suvartojimą

Turėdamas dvipusę apskaitą gaminantis vartotojas visą pagamintą bet nesuvartotą elektros energiją pateikia į ESO tinklą, o kai elektra jėgainėje negaminama ar pagamintos energijos neužtenka padengti suvartojimą, ją galima atgauti už naudojimosi tinklais paslaugos („pasaugojimo“) kainą. Šios paslaugos kainą nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Detaliau apie naudojimosi tinklais paslaugos („pasaugojimo“) atsiskaitymo būdus ir kainas, rasite čia.

Tais atvejais, kai gaminantis vartotojas per metus suvartoja daugiau elektros energijos nei pagamino, už skirtumą klientas moka įprastinę pasirinkto vienos laiko zonos elektros tarifų plano kainą.

Kokios priežiūros reikalauja saulės jėgainė?

Didelės priežiūros saulės jėgainės nereikalauja – kadangi jose nėra jokių besisukančių ar kitaip judančių dalių, vienintelė reikalinga periodinė priežiūra yra patikrinimas, ar saulės moduliai yra švarūs, neužteršti dulkėmis ar žiedadulkėmis, neuždengti lapais ar sniegu. Saulės modulius dažniausiai užtenka nuvalyti kartą per metus, nes juos nuplauna lietus ar nuslydęs sniegas.

Kuri pasaulio kryptis efektyviausia jėgainei ir kaip kenčia efektyvumas nuo jos nusisukus?

Efektyviausia saulės modulius būti nukreipus į pietus, tačiau jų pasukimas į pietryčius ar pietvakarius žymių efektyvumo sumažėjimo nesukels. Dideli energijos gaminimo efektyvumo praradimai bus pastebimi modulius nukreipus į šiaurės, šiaurės vakarų ar šiaurės rytų kryptis, tad saulės modulius įsirengti šiomis kryptimis nerekomenduojame.

Kokia saulės elektrinės nauda žiemą?

Žiemą dėl trumpesnių dienų saulės jėgainės pagamina mažiau energijos, tačiau turint saulės jėgainę žiemos metu galima atgauti vasaros metu į ESO tinklus pateiktos elektros energijos kiekį, mokant mūsų bendrovei tik naudojimosi tinklais („pasaugojimo“) paslaugos kainą.

 

Kaip elektrinė veikia debesuotą dieną?

Debesuotą dieną saulės jėgainės pagamina mažiau elektros energijos, tačiau kol yra bent kiek šviesos energija vis tiek gaminama. Dėl debesuotų dienų nerimauti nereikėtų, nes ilguoju periodu kasdien pagamintos elektros energijos kiekis išsilygina ir efektyvumo praradimus debesuotomis dienomis atperka saulėtos dienos.

Kaip panaudojama pagaminta energija?

Šviečiant saulei jėgainė gamina elektros energiją, kurią naudoja Jūsų įrenginiai. Jeigu saulės jėgainė gamina daugiau elektros energijos nei tuo metu yra suvartojama, likusi nepanaudota energija yra pateikiama į skirstomuosius ESO tinklus. Jeigu Jūsų namų vidaus įrenginiai vartoja daugiau energijos nei tuo metu pagamina saulės jėgainė, energijos skirtumas yra padengiamas iš ESO skirstomojo tinklo atgaunant anksčiau į tinklą pateiktą elektros energiją arba perkant ją iš mūsų bendrovės įprasta tvarka ir kaina.

Ar saulės jėgainės įrengimui taikoma valstybės parama?

Visą informaciją apie valstybės teikiamą paramą saulės jėgainių įrengimui rasite Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros svetainėje www.apva.lt.